Specjalna oferta na Dzień Kobiet

Projekt Dotyk — Dmytro Nikiforchuk

Zmysłowa zabawa dla osób starszych? Czy zestaw otwierający dialog na temat postrzegania własnej atrakcyjności?

Kiedy wykręcałam numer do Dmytra wiedziałam tylko, że zrobił ciekawy projekt dyplomowy w Instytucie Designu na UP w Krakowie i że bardzo chciałabym usłyszeć całą historię, która za nim stoi.

Dość nietypowa to sytuacja, móc swobodnie rozmawiać z nieznajomym młodym chłopakiem o andropauzie, menopauzie i seksualności osób starszych. Po ponad 40 min rozmowy telefonicznej wiedziałam, że oboje czujemy swego rodzaju misję, związaną z obalaniem grubych murów tabu, które kryją niewygodne, nie instagramowe tematy.

Zestaw Dotyk to obiekty, dzięki którym, para, w której jedna lub dwie strony borykające się z brakiem akceptacji własnego ciała, będą mogły na nowo odkryć swoją cielesność i bliskość.

Dmytro zdecydował się ująć cały proces w formę zabawy z partnerem/partnerką, dzięki czemu użytkownicy nie czują się obarczeni brzemieniem „naprawiania relacji” czy „odnajdywania na nowo swojej seksualności”.

Pojedyncze komponenty zestawu nie sugerują wyraźnie, do czego mogą być wykorzystane. Ułatwia to krótka instrukcja, która jest bardziej sugestią niż zasadami, których trzeba się trzymać.

Posłuchaj, dotknij, powąchaj, obserwuj

Zestaw opiera się na czterech zmysłach, które z wiekiem stopniowo mogą nas zacząć zawodzić. Intencją Dmytro było ponowne ich rozbudzenie i zintensyfikowanie bodźców, które towarzyszą nam w bliskim kontakcie z drugim człowiekiem.

        

Jako pierwszy element, rzuca się w oczy metalowa trąbka, dzięki której wyraźniej usłyszymy bicie serca ukochanej osoby. Następnie naparstek z wymiennymi końcówkami, oferuje wariacje na temat dotyku — od głaskania po bardziej intensywne doznania ucisku czy kłucia.

Kolejne narzędzie ma oddziaływać na zmysł zapachu, którym możemy się cieszyć we dwoje. Wałek z gąbki nasączony perfumami lub olejkiem eterycznym jest jednocześnie elementem łączącym dwie metalowe rurki, przez które zintensyfikowany zapach dociera zarówno do jednej, jak i drugiej osoby.

 

Ostatni obiekt odnosi się do zmysłu wzroku i pozwala spojrzeć na dobrze znane ciało partnerki/partnera w inny sposób. Wymienne szkła, umieszczone w metalowym uchwycie mogą multiplikować obraz, na który patrzymy, nałożyć kolorowy filtr niczym w Instagramie, posłużą jako lupa czy lusterko.


 

Dmytro w swoich badaniach skupił się na życiu seksualnym osób w starszym wieku. Wskazał etap menopauzy i andropauzy jako najczęstszy moment, w którym zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą pewność siebie i dotkliwiej odczuwają proces starzenia ciała. Nie wątpię w badania, natomiast myślę, że Dotyk z powodzeniem posłużyłby także parom tuż po porodzie, wypadku, operacji czy w trakcie zmagań się z depresją. Dotyk bliskiej osoby, zwłaszcza ten czuły i delikatny, potrafi zdziałać cuda, a uzupełniony o pozostałe zmysły, staje się terapeutyczny.

Badania

Temat badań grupy potencjalnej grupy odbiorców bardzo mnie interesował. No bo jak młody chłopak sprawił, że dojrzałe kobiety i mężczyźni otworzyli się na tyle, aby opowiadać o swoim życiu intymnym? Gdzie ludzie otwierają się przed sobą, oczekując wsparcia i zrozumienia? Grupy tematyczne na Facebooku! Początkowo Dmytro dodał się do kilku grup poświęconych tematyce menopauzy i pisał wprost o intencji dołączenia do grupy. Niestety ten sposób zdobył tylko jedną rozmówczynię.

Chcąc zgłębić temat, założył konto, podając się za kobietę borykającą się z problemami występującymi w okresie menopauzy. Pomysł może wydać się dość kontrowersyjny, chociaż nie wykorzystał danych informacji w złej intencji, był głównie cichym obserwatorem, a wszelkie posty czy rozmowy pozostały anonimowe. Także ocenę danej metodologii pozostawiam każdemu z osobna. Oczywiście trzeba dodać, że swoją wiedzę oparł przede wszystkim o liczne badania, rzetelne publikacje oraz rozmowy ze specjalistami.

Dzięki projektom takim jak Dotyk mamy szansę na zmianę postrzegania procesu starzenia się ciała. Niewątpliwie jest zestaw mocno konceptualny — nie należy go wpisywać w sztywne ramy użyteczności. Największą jego zaletą jest rozpoczęcie dialogu na temat, który nie ma miejsca w publicznej dyskusji. Samo uświadomienie sobie, że jest to problemem, sprawia, że Dotyk wzrusza, uwrażliwia i mimo metalowej oprawy, generuje dużo ciepła.