Czym jest uważność (mindfulness) i o co chodzi z tymi skrótami MBSR i MBLC

Jak to się zaczęło.

W momencie gdy Jon Kabat-Zinn poznał techniki buddyjskiej medytacji, zauważył, że może mieć ona dobry wpływ na osoby z chorobami o podłożu psychicznym.Po licznych badaniach wpływu medytacji na jakość życia Jon Kabat-Zinn postanowił stworzyć miejsce dla osób, wobec których system opieki zdrowotnej okazał się zawodny. W 1976 otworzył w Klinikę Redukcji Stresu w Massachusetts, do której mieli być odsyłani pacjenci, którzy wielokrotnie powracali do szpitala z podobnymi psychosomatycznymi objawami. W swojej klinice, Jon Kabat-Zinn proponował im 8-tygodniowy kurs redukcji stresu.

Jedynym warunkiem przystąpienia do kursu, była obietnica pacjenta, że przez 8 tygodni, bez względu na swoje nastawienie czy wątpliwości, będzie wykonywać ćwiczenia i praktyki zgodnie z ustaleniami, a wpływ kursu na swój dobrostan, oceni dopiero po zakończeniu kursu. Efekty były zdumiewające. Stan zdrowia pacjentów zarówno psychiczny jak i fizyczny ulegał diametralnej poprawie. U osób nieuleczalnie chorych następowała zmiana nastawienia do swojej sytuacji oraz znacznie zwiększała się tolerancja na przewlekły ból. 8-tygodniowy kurs redukcji stresu (MBSR) jest obecnie najpopularniejszym kursem Mindfulness.

MBLC

Drugim nurtem Mindfulness jest kurs MBLC – Mindfuless Based Living Course, czyli Kurs Życia w oparciu o Uważność. Program został opracowany przez Roba Nairna i Mindfulness Association. Kurs kładzie nacisk na przeniesienie uważności w codzienne życie, duży nacisk na rozwijanie życzliwości i akceptacja nas samych, takimi jakimi jesteśmy. MBLC jest kursem bardzo uniwersalnym, stanowiącym świetny fundament do dalszego rozwoju uważności i życzliwości.

Mindfulness Based Living Course (MBLC – Kurs życia opartego na uważności) to cykl cotygodniowych spotkań z uważnością. Standardowo obejmuje on osiem tygodni i składa się z ośmu spotkań, trwających około dwóch godzin. Całość poprzedza poprzedza spotkanie wprowadzające przed rozpoczęciem kursu i zamyka spotkanie podsumowujące po ośmiu tygodniach. Dzień praktyki Mindfulness jest zazwyczaj uwzględniony pomiędzy 6 i 7 tygodniem programu.Kurs skierowany jest dla osób początkujących, nie jest wymagane posiadanie doświadczenia w praktyce Mindfulness.

Jak będzie wyglądać kurs?

Spotkania będą miały podobną strukturę:

Wstęp

Zaczniemy od wstępu i opowiedzenia sobie czym się zajmiemy danego dnia. Trochę teorii, trochę faktów trochę poezji, tak, żeby dana praktyka „wsiąkła” w nas wielopłaszczyznowo.

Potem praktyka

Zazwyczaj będziemy siedzieć w medytacji, którą dla Was poprowadzę, czyli będę mówiła gdzie kierujemy uwagę itd. Mój głos poprowadzi Cię przez każdy etap praktyki.

Jak Ci było?

Następnie będziemy dzielić się w mniejszych grupach lub na forum tym co się w nas zadziało podczas danej praktyki lub ćwiczenia, co czułeś/czułaś, co czuło Twoje ciało, jakich emocji doświadczyłeś/doświadczyłaś?

Jakie tematy poruszymy?

tydzień 1 – Co to jest mindfulness i po co praktykować? Zacznij w miejscu, w którym jesteś

tydzień 2 – Ciało jako miejsce bycia obecnym

tydzień 3 – Wprowadzenie oparcia uważności

• tydzień 4 – Praca z rozkojarzeniem

• tydzień 5 – Badanie strumienia myśli

• Dzień Uważności 

• tydzień 6 – Postawa obserwatora

• tydzień 7 – Samoakceptacja

• tydzień 8 – Życie w oparciu o uważność. Podsumowanie – reszta życia

Kiedy zobaczę efekty?!

Tak na prawdę już po pierwszym spotkaniu będziesz częściej zauważać w jak dużym rozproszeniu żyjesz i samo to, jest ogromną zmianą. Ale ale… Uczęszczanie na kurs to jedno, a drugie to Twoja własna praktyka w domu. 15-30 minut dziennie praktyki stopniowo wprowadzi subtelne zmiany w Twoim życiu, a trenowanie uważności sprawi, że zobaczysz i docenisz rzeczy, które wcześniej nie miały znaczenia. Może i enigmatycznie to brzmi, ale odczuwanie korzyści z praktykowania Mindfulness jest bardzo indywidualne. 

Czujesz, że to coś dla Ciebie?

Zapisz się na pierwsze bezpłatne zajęcia.

A może masz jakieś pytania?
Pisz śmiało, ja na początku miałam ich sporo.